Võlanõuete aegumise tähtaeg on käes
Enne 2011. aasta 5. aprilli kehtinud tsiviilseadustiku üldosa seaduses oli jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg 30 aastat. 5. aprillil 2011 jõustus seadusemuudatus, mille kohaselt muudeti varasem, 30-aastane aegumistähtaeg tunduvalt lühemaks, pärast mida aeguvad täitemenetluses esitatud nõuded kümne aastaga.
Võla aegumine tähendab, et pärast võla aegumist on õigus keelduda oma kohustuse täitmisest ning sissenõudja kaotab õiguse võlga sisse nõuda. Kui võla aegumise eeldused on täidetud, lõpetab kohtutäitur täitemenetluse ning võlgnevus nii-öelda kustutatakse.
Aegumise tähtaeg
5. aprillil 2021 saabus esmakordselt päev, kus täitub kümme aastat kohtuotsuste menetlemisest, mille täitmise suhtes saab taotleda aegumist. Tavapäraselt algab aegumine sellest päevast, kui sissenõudja esitab kohtuotsuse kohtutäiturile täitmiseks, ning lõpeb kümne aasta möödumisel. Oluline on tähele panna, et ka kõikidel enne 5. aprilli 2011 alanud täitemenetlustes algas uus aegumistähtaeg seaduse muudatusega, mistõttu hüpoteetiliselt aeguvad kümned tuhanded nõuded.
Samas tuleb pidada meeles, et aegumise kohaldamiseks peab olema saabunud aegumise tähtaeg (kümme aastat), tuleb esitada avaldus ja tasuda avalduse läbivaatamise tasu.
Võlgnik peab ise olema tegus
Selleks, et kohtutäitur saaks täitemenetluses aegumise väidet menetleda, tuleb võlgnikul endal näidata üles aktiivsust ning esitada vastavasisuline avaldus. Ilma aegumise avalduse esitamiseta jätkab kohtutäitur võlgnikult võla sissenõudmist.
Aegumise avaldus tuleb esitada võlga menetlevale kohtutäiturile. Aegumise avalduse vorm on leitav kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja veebilehelt.
Võlgnikul on võimalik kohtutäiturile esitada digiallkirjaga avaldus e-posti teel, saata paberkandjal tavapostiga kohtutäituri büroo aadressile või panna kohtutäituri büroo postkasti tulenevalt COVID-19 levikuga seotud piirangutest.
Enne avalduse esitamist tuleks veenduda, et aegumise avaldus esitatakse tsiviilasjas tehtud kohtulahendi kohta, mis on olnud kohtutäituri käes juba vähemalt kümme aastat.
Avalduse esitamise aeg
Avaldus tuleb esitada pärast aegumise tähtaja saabumist, vastasel juhul ei ole seda võimalik rahuldada. Pärast aegumise tähtaja saabumist võib avalduse esitada igal ajal – selleks ei ole ette nähtud kindlat tähtaega ja selle esitamisega ei ole võimalik hiljaks jääda.
Loe edasi: https://www.rup.ee/ajakirja-lood/v-lan-uete-aegumise-tahtaeg-on-kaes
Nõude aegumise protsessi läbimine võib olla keeruline ning seetõttu tasub nõuannete saamiseks pöörduda alati oma ala spetsialisti poole.